Acum vreo 400 de ani, un moldovean cu știință de carte spunea pentru ca să nu se înece anii cei trecuți și ca urmașii să știe anii de demult și să nu rămână asemenea fiarelor și dobitoacelor celor mute și fără minte trebuie să știm de unde ne tragem, cine suntem, de ce vorbim același grai și de ce trăim aici și nu în altă parte.
Pe scurt asta se numește istorie, iar acel moldovean deștept se numea Grigore Ureche și de aici începe povestea noastră. Și urmează Vasile Costin, mitropolitul Dosoftei, domnitorul Vasile Lupu și Sfânta Paraschiva, adusă de dânsul la Iași.
Moaștele Sfintei Parascheva se află la Iași și au fost aduse în capitala Moldovei în vremea domnitorului Vasile Lupu și așezate în Biserica Sfinții Trei Ierarhi, ctitorită de el.
Invitații ediției din 3 martie au fost:
Istoric literar Valentin Tălpălaru – muzeograf, Casa Dosoftei, Iași
Prof. dr. Cătălin Turliuc – istoric, Universitatea «A.I.Cuza» , Iași
Pr. prof. dr. Ion Vicovan – decanul Facultății de Teologie Ortodoxă «Dumitru Stăniloae», Iași
***
TVR3 - o coproductie cu Studioul Teritorial TVR Iași
În cele mai multe dintre cazuri cu un trecut monoindustrial, în prezent lumea satului se confruntă cu probleme economice şi sociale care afectează calitatea vieţii în comunităţile rurale. Investiţiile reprezintă o cale sigură spre dezvoltare, dar acestea nu pot apărea din senin. Există programe, există proiecte şi fonduri europene mai mult sau mai puţin rambursabile însă pentru a le accesa investitorii trebuie să parcurgă anumiţi paşi şi să îndeplinească anumite criterii. Grupurile de acţiune locală, GAL-urile identifică potenţialul unei zone şi eligibilitatea unui proiect şi lucrează apoi cu investitorul pentru a-l aduce în zona accesării banilor pentru a începe o afacere. O emisiune despre mai multe investiţii în lumea satului şi rolul GAL în aceste demersuri.
Producator Sergiu Ciocoiu
7:55
FILLER
*ABC-ul democratiei *Studioul teritorial Iaşi
*Personalități care expun o idee pe care o consideră crucială pentru înțelegerea politicii.