COMPACT, cărare peste timp, în weekend la TVR3
marţi, 06 octombrie 2015
Sâmbătă şi duminică, 10-11 octombrie, de la ora 22.00, la TVR 3 deschidem arhiva muzicală a TVR cu două ediţii despre una dintre trupele care a marcat definitiv muzica românească: COMPACT.
Compact cu Emil Laghia
Compact
Compact
Costi Cămărăşan
Paul Ciuci astăzi
Paul Ciuci
Teo Peter şi Vlad Cnejevici
Compact cu Emil Laghia
Compact
Compact
Costi Cămărăşan
Paul Ciuci astăzi
Paul Ciuci
Teo Peter şi Vlad Cnejevici
Alte legături
Remix

Ediția din 10 octombrie este disponibilă online pe TVR+.

Ediția din 11 octombrie este disponibilă online pe TVR+.

Dispariţia fulgerătoare a unuia dintre fondatorii grupului COMPACT, Teo Peter, a grăbit editarea celor două emisiuni documentare, amânate iniţial în lipsa unor arhive substanţiale.

Interviul principal, ultimul dintre cele consemnate de-a lungul anilor cu foşti membri ai grupului clujean, a fost filmat în primăvara lui 2004, cu formula de componenţă din acel moment: Paul Csucsi, Teo Peter, Aurel Vasilescu, Emil Laghia şi Dan Ştesco “Polymoog”.

(w640) Compact

În acest prim episod, apar, de asemenea, cu declaraţii celălalt fondator, Costi Cămărăşan, dar şi un alt membru din anii ’70 - chitaristul Cornel Moldovan -, precum şi membrii celei de-a doua formule importante, de la sfârşitul anilor ’80, Adrian Ordean, Leo Iorga şi Vladi Cnejevici.

(w640) Compact

Cele mai multe filmări în mişcare sunt simulate cu secvenţe din epocă, dar există şi două clipuri, unul de la Costineşti, atunci când formaţia ajunsese la apogeu (1981), respectiv o filmare din TVR, de la Revelionul Tineretului (1983). Inedite apar şi alte câteva secvenţe, realizate de cameramani independenţi (COMPACT B - 1988, COMPACT C - 1989), perioada postdecembristă fiind ilustrată din plin de noile filmări ale Televiziunii Române Libere, la cele mai importante evenimente rock, dar şi în curtea plină de soldaţi paraşutişti, la datorie în zilele lui ianuarie 1990. Prima parte a documentarului, care se difuzează pe 10 octombrie de la ora 22.00, la TVR 3, se opreşte la anul 1992.

(w640) Compact

Partea a doua a documentarului  - care se difuzează pe 11 octombrie, de la ora 22.00 - urmăreşte în paralel existenţa celor două aripi, din Bucureşti respectiv Cluj, zise B şi C. Primii (adunaţi în jurul lui Costi Cămărăşan, beneficiind la un moment dat şi de aportul primului frontman, chitarist şi compozitor, Paul Csucsi) au parte de arhive precum clipuri şi concerte (un fragment inedit – festivalul CLUB A 1990), de la un timp cu noul solist Mircea Rusu (inclusiv secţia ritmică de la SEMNAL M, într-o vreme), apoi şi Alin Oprea (viitor TALISMAN) cu melodii de pe cele două discuri lansate până la rebranduirea UN ALT ÎNCEPUT.

(w640) Compact

COMPACT din Bucureşti (care în cele din urmă vor rămâne cu titulatura iniţială) sunt prezenţi prin secvenţe din concertul “22” din 1990, filmări de platou TVR, din 1995, apoi şi cu liderul Paul Csucsi revenit (via SFINX EXPERIENCE). Vorbesc atât plecaţii Adrian Ordean, Leo Iorga (inclusiv despre proiectul SCHIMBUL 3) şi Vladi Cnejevici, cât şi cei rămaşi - Teo Peter, Aurel Vasilescu, chitaristul Emil Laghia (stins şi el la câteva luni după emisiune) şi Dan Ştesco “Polymoog” (claviaturi). Arhivele se opresc la recitalul de la CERBUL DE AUR 2003, dar viaţa merge înainte...

(w640) Paul Ciuci

  • 08:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 09:00
    Matinalii
    (III)(simultan TVR Moldova) Prezentatori Anatol Guzic, Sandu Scobiola Producător Nicoleta Toacă Transmisiune directă
  • 09:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 10:00
    Teleşcoala în limba maghiară
    *Studioul teritorial Tg.Mureş * Comunicare-limba maternă Clasa I-Trufan Ildiko Rozalia (23.18) *Limba şi literatura română cl.IV-Izsak Erika ( 24.22) Producător Fekete Hajnal Emisiune transmisă îin regim de direct
  • 10:50
    Maşina timpului
    *Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 11:00
    Toţi împreună
    * Emisiune în limba maghiară *Studioul teritorialTg.Mureş Reportaje din actualitatea socială şi culturală regional-Portret de autor, Both Gyula, fotograf/Reportaj despre o escaladă de țurțuri de gheață Producător Anna Kos * Emisiune în limba maghiară *Studioul teritorial Timişoara Producător Peter Keresztes
  • 13:00
    Teleshopping
  • 13:30
    Timişoara,capitală culturală europeană
    *Studioul teritorial Timişoara (R din 23 ian.)
  • 13:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 14:00
    Teleşcoala în limba maghiară
    *Studioul teritorial Tg.Mureş *Limba şi literatura română cl.VII-Szocs Imre ( 24.34) *Limba şi literatura română cl.VIII-Szocs Imre ( 24.43) Producător Fekete Hajnal Emisiune transmisă în regim de direct
  • 14:50
    Poesis
    *POESIS-un regal de poezie din arhiva de aur a Televiziunii Române. Capodopere ale clasicilor liricii româneşti şi universale în interpretări de referinţă. Producător Ileana Ploscaru Panait
  • 15:00
    Piper pe limbă
    *Studioul teritorial Timişoara *Artiştii vizuali Sasa Liviu Stoianovici şi Andrei Rosetti Producător Robert Şerban
  • 16:00
    Regiunea în obiectiv
    *Studioul teritorial Iaşi Moderator Anca Medeleanu Realizator Raluca Aftene Transmisiune directă
  • 16:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 17:00
    Telejurnal regional
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Laura Lucescu Transmisiune directă
  • 17:55
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 18:00
    Telejurnal Moldova
    *Studioul Chişinău (simultan TVR Moldova) Transmisiune directă ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 18:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 19:00
    Cântec şi poveste
    (redifuzare)*Studioul teritorial Craiova * Festivalul ”Maria Tănase”-invitați în recital. Producător Laura Constantinescu
  • 20:00
    Cap de afiş
    *Studioul teritorial Tg.Mureş *Concert special al re-revelionului (Filarmonica de Stat Tg. Mureș) Producător Petronela Moraru
  • 21:00
    Nocturne
    *Best of Jurnalist Oana Cucuruzeanu Producător Marina Constantinescu
  • 21:50
    Poesis
    *POESIS-un regal de poezie din arhiva de aur a Televiziunii Române. Capodopere ale clasicilor liricii româneşti şi universale în interpretări de referinţă. Producător Ileana Ploscaru Panait
  • 22:00
    Concert VARA MAGICĂ 2020
    * Producător Claudia Robu
  • 22:50
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 23:00
    Remix
    (R din 23 ian)
  • 00:00
    Piper pe limbă
    *Studioul teritorial Timişoara
  • 01:00
    Telejurnal regional
    * Studioul teritorial Iaşi
  • 01:55
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 02:00
    Cântec şi poveste
    *Studioul teritorial Craiova
  • 03:00
    Cap de afiş
    *Studioul teritorial Tg.Mureş
  • 04:00
    Regiunea în obiectiv
    *Studioul teritorial Iaşi
  • 04:55
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin