Cosmin Haiaș (@cosminhaias) este un artist vizual cu un parcurs impresionant în domeniul artelor și culturii. Despre experimentul umanității, o combinație unică între tehnologie și creație, joi, 26 februarie, de la ora 13:30, la TVR 3.

Cosmin este absolvent al secției Automatizări Industriale a Facultății Politehnice Traian Vuia, însă ulterior, a ales să urmeze drumul artelor vizuale, absolvind secția Pictură a Facultății de Arte și Design din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

A continuat cu un masterat în Politici Culturale Europene, iar mai apoi și-a desăvârșit studiile prin doctoratul în Arte Vizuale la aceeași facultate.

Activitatea sa artistică și curatorială se desfășoară atât în România, cât și pe plan internațional: expoziții personale la META Spațiu Timișoara, Weltraum Gallery München sau Aiurart București, dar și participări la expoziții de grup în Cluj, București, New York, Viena, Berlin, Paris și alte orașe europene.

Cosmin Haiaș este prezent constant în conferințe și programe de rezidență artistică și publică articole în revistele de artă “ARTA” și “Izomorfism”.

Lucrările sale explorează teme precum corporalitatea, fragilitatea, violența, identitatea și raportul dintre artă și știință, fiind accesibile și online.

La “Selfie”, Cosmin Haiaș vorbește despre arta contemporană interdisciplinară și despre cum lucrările sale reflectă realitățile și provocările lumii de azi.

Cosmin Haiaș
… Eu însumi sunt un experiment și nu doar eu însumi, cred că toți indivizii suntem un experiment și umanitatea este un experiment al cărui rezultat nu îl cunoaștem. Probabil că nici n-o să ajungem noi să-l cunoaștem.
… Tehnologia este degetul opozabil care ne va împinge spre următorul salt evolutiv.
… Eu construiesc lucruri, combinând arta cu tehnologia. Uneori funcționează, alteori acestea devin lucrări de artă.

Întreaga poveste o aflați la “Selfie”, joi, 26 februarie, de la ora 13:30, la TVR 3 și online pe TVR+.
Program de difuzare la TVR Timiṣoara:
- luni, 23 februarie, ora 20:30 (premieră),
- marți, 24 februarie, ora 2:30 și 13:30,
- sâmbătă, 28 februarie, ora 17:30 și 23:30,
- duminică, 1 martie, ora 12:00.
Vă invităm să ne fiți alături și pe pagina de Facebook a emisiunii.
Toate ediţiile pot fi vizionate pe canalul de YouTube al TVR Timișoara.
***
Producător: Roxana Morun
Credit foto: capturi din emisiune/ Facebook Selfie - TVR Timișoara




























































































