Sâmbătă la Remix: Academica și FFN, via Danemarca și Canada
joi, 23 februarie 2017
Două p ovești cu cântec, cu grupurile Academica și FFN, via Danemarca și Canada  - sâmbătă, 25 februarie, de la ora 22.00 la TVR 3 şi pe TVR+.
Intrecerea
Alte legături
Remix

Editia este disponibila online pe TVR+.

MIRCEA ROMCESCU
(Copenhaga, București)

Compozitor, chitarist și solist vocal, absolventul (la vioară) al Conservatorului bucureștean a cântat cu un grup înființat cu colegi de la Conservator – Academica – de la rock progresiv la pop-rock.

(w640) Academica

În paralel a acompaniat, la înregistrări, numeroși soliști de muzică ușoară, nu în ultimul rând pe fratele său, Adrian Romcescu.

Trecut la Sfinx în anii 80, se stabilește alături de soție, cunoscuta solistă de muzică uşoară Olimpia Panciu, în Danemarca.

(w235) disc(w235) CD

(w235) Chitara

 

A continuat muzica la cote superlative, compozițiile sale fiind recunoscute în numeroase rânduri.

Într-un an a câştigat selecţia naţională „Eurovision” la Copenhaga, după încă două calificări în finalele daneze!

După 2000, Mircea a revenit în ţara natală din ce în ce mai des, până s-a restabilit la Bucureşti.

Cu sau fără Academica (reînființată cu noi componenți), palmaresul a crescut cu noi premii (incluzându-l pe cel de creaţie de la Mamaia, din 2009), dar și trei calificări în finala românească „Eurovision”, urcând din nou pe scenă ca solist si chitarist.

În particular, funcţionează ca profesor de muzică și... compune!

(w500) tvr IA

CRISTIAN MADOLCIU (Toronto)

Începând cu 1971, a urcat timp de un deceniu în conștiința melomanilor români ca solist și compozitor al grupului pop-rock FFN, cu trei albume discografice la activ.

(w640) ffn

Separat, a înregistrat preluări din repertoriul pop internațional, apărute pe mai multe discuri Electrecord, acompaniat de spuma instrumentiștilor români ai vremii. În pofida numeroaselor filmări, grupul său de suflet nu mai figura până de curând în arhiva TVR.

(w640) ffn

Plecat ultimul dintre colegii de la FFN emigrați, în 1992, Cristi a revenit în muzică datorită lor, cu un vârf în 2008, când trupa refăcută în Canada a lansat acolo un disc cu noi compoziții.

(w640) ffn

Ediția conține un interviu cu Gabriel Litvin și,din perspectiva foștilor și actualilor membri FFN de-a lungul anilor, câteva recuperări din arhiva TVR: Andantino (cu Silviu Olaru), Modern Grup (cu Florin Dumitru), Mondial (cu Radu Stoica) şi Romanticii (cu Marcel Năvală).

(w640) cm

Plus recenta descoperire, o filmare live: FFN într-un festival – concurs organizat de sindicatul RTV la Sala Palatului, în 1973.

Realizator Doru Ionescu

***

(w640) ffn

Foto: Arhive personale

***

Emisiunea poate fi urmărită şi în livestreaming pe TVR+, pe tabletă sau mobil.

Descărcați aplicațiile TVR+ pentru IOS și Android!

  • 07:55
    Maşina timpului
    *Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 08:00
    Matinalii
    (II)(simultan TVR Moldova) Prezentatori Anatol Guzic, Sandu Scobiola Producător Nicoleta Toacă Transmisiune directă
  • 08:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 09:00
    Matinalii
    (III)(simultan TVR Moldova) Prezentatori Anatol Guzic, Sandu Scobiola Producător Nicoleta Toacă Transmisiune directă
  • 09:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 10:00
    Teleşcoala în limba maghiară
    *Studioul teritorial Tg.Mureş * Comunicare-limba maternă Clasa I-Trufan Ildiko Rozalia (23.18) *Limba şi literatura română cl.IV-Izsak Erika ( 24.22) Producător Fekete Hajnal Emisiune transmisă îin regim de direct
  • 10:50
    Maşina timpului
    *Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 11:00
    Toţi împreună
    * Emisiune în limba maghiară *Studioul teritorialTg.Mureş Reportaje din actualitatea socială şi culturală regional-Portret de autor, Both Gyula, fotograf/Reportaj despre o escaladă de țurțuri de gheață Producător Anna Kos * Emisiune în limba maghiară *Studioul teritorial Timişoara Producător Peter Keresztes
  • 13:00
    Teleshopping
  • 13:30
    Timişoara,capitală culturală europeană
    *Studioul teritorial Timişoara (R din 23 ian.)
  • 13:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 14:00
    Teleşcoala în limba maghiară
    *Studioul teritorial Tg.Mureş *Limba şi literatura română cl.VII-Szocs Imre ( 24.34) *Limba şi literatura română cl.VIII-Szocs Imre ( 24.43) Producător Fekete Hajnal Emisiune transmisă în regim de direct
  • 14:50
    Poesis
    *POESIS-un regal de poezie din arhiva de aur a Televiziunii Române. Capodopere ale clasicilor liricii româneşti şi universale în interpretări de referinţă. Producător Ileana Ploscaru Panait
  • 15:00
    Piper pe limbă
    *Studioul teritorial Timişoara *Artiştii vizuali Sasa Liviu Stoianovici şi Andrei Rosetti Producător Robert Şerban
  • 16:00
    Regiunea în obiectiv
    *Studioul teritorial Iaşi Moderator Anca Medeleanu Realizator Raluca Aftene Transmisiune directă
  • 16:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 17:00
    Telejurnal regional
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Laura Lucescu Transmisiune directă
  • 17:55
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 18:00
    Telejurnal Moldova
    *Studioul Chişinău (simultan TVR Moldova) Transmisiune directă ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 18:55
    Teleshopping-Publicitate
  • 19:00
    Cântec şi poveste
    (redifuzare)*Studioul teritorial Craiova * Festivalul ”Maria Tănase”-invitați în recital. Producător Laura Constantinescu
  • 20:00
    Cap de afiş
    *Studioul teritorial Tg.Mureş *Concert special al re-revelionului (Filarmonica de Stat Tg. Mureș) Producător Petronela Moraru
  • 21:00
    Nocturne
    *Best of Jurnalist Oana Cucuruzeanu Producător Marina Constantinescu
  • 21:50
    Poesis
    *POESIS-un regal de poezie din arhiva de aur a Televiziunii Române. Capodopere ale clasicilor liricii româneşti şi universale în interpretări de referinţă. Producător Ileana Ploscaru Panait
  • 22:00
    Concert VARA MAGICĂ 2020
    * Producător Claudia Robu
  • 22:50
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 23:00
    Remix
    (R din 23 ian)
  • 00:00
    Piper pe limbă
    *Studioul teritorial Timişoara
  • 01:00
    Telejurnal regional
    * Studioul teritorial Iaşi
  • 01:55
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin
  • 02:00
    Cântec şi poveste
    *Studioul teritorial Craiova
  • 03:00
    Cap de afiş
    *Studioul teritorial Tg.Mureş
  • 04:00
    Regiunea în obiectiv
    *Studioul teritorial Iaşi
  • 04:55
    Maşina timpului
    * Studioul teritorial Iaşi Producător Dan Trofin